Ozón v praxi - dokonalá úprava pitné vody

21.05.2020

Ve věku rostoucího znečišťování rezervoárů pro pitnou vodu se ozon stává levným, bezpečným a účinným čistidlem, alternativou chloru a jiných látek. Když se porovnává účinnost dezinfekce, je ozon 25krát efektivnější než kyselina chloritá (HOCl), 2500krát než chlornan (OCl) a 5000krát než chloramin (NH2Cl). Tyto výsledky jsou měřeny porovnáním konstant CT - koncentrace x čas potřebný k zabití 99,99 % všech mikroorganismů. Chlor reaguje s organickými materiály a tvoří organické látky obsahující chlor, jako chloroform, tetrachlor, metylchlor a další, obecně známé jako trihalometany (THM). Ozon nereaguje významně s THM, neboť jsou odolnější k oxidaci - dosažení plné oxidace trvá velmi dlouho. Některé THM jsou odstraněny jako důsledek fyzikálního vystřelování v průběhu zavzdušňování směsí ozon/vzduch.

Více než sto různých virů, které jsou vylučovány v lidských výkalech, lze najít v kontaminované pitné vodě. Viry (jako žloutenkové) ročně infikují tisíce lidí a dlouhou dobu přežívají v pitné vodě. Jako silné protivirové agens je ozon účinnou alternativou chloru, který (kromě toho, že vodě dodává nežádoucí chuť a zápach) může způsobovat vznik chloroformu a jiných sloučenin, jež jsou potenciálně karcinogenní. Podle práce The Encyclopedia of Chemical Technology(Encyklopedie chemické technologie):

Chlorování, jak se praktikuje v úpravnách pitné vody, nemůže na přijatelné úrovni adekvátně odstranit viry. Naopak, je dobře zdokumentováno, že ozon zvládá viry už v malých dávkách.


Více zde: https://ozonservis.cz